olympiakos Pictures, Images and Photos

Πέμπτη 21 Οκτωβρίου 2010

Ξάνθη-Ολυμπιακός 0-3

Φτάνοντας στην τρίτη συνεχόμενη τριάρα, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 την Ξάνθη και παρέμεινε στην κορυφή. Σεφτέ στα γκολ για τον Φετφατζίδη (75'). Σκόραρε κόντρα στην παλιά του ομάδα, αλλά δεν πανηγύρισε ο Τοροσίδης (53'). Το σκορ άνοιξε ο Ριέρα (16'), ενώ οι Ακρίτες είχαν δοκάρι με τον Κατόνγκο.

Ο Ολυμπιακός έδειξε ότι τα καταφέρνει εξίσου καλά και χωρίς να έχει την συμπαράσταση των οπαδών του, κατακτώντας μια άνετη νίκη. Πρώτος στην βαθμολογία μετά από έξι αγωνιστικές, έχοντας συγκεντρώσει 15 πόντους.

93' Λήξη της αναμέτρησης.

93' Σουτ του Πάντελιτς, δύσκολη επέμβαση του Γκσπούρνινγκ.

90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

85' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του και ο Ολυμπιακός. Ο Πάντελιτς αντικαθιστά τον Μιραλάς.

81' Με δέκα παίκτες μένει η Ξάνθη, αφού ο Μπόατενγκ δεν μπορεί να συνεχίσει και δεν έχει δικαίωμα για άλλη αλλαγή.

78' Κίτρινη κάρτα στον Πόι.

75' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 3-0! Ο Μιραλάς γύρισε παράλληλα από τα αριστερά για τον Φετφατζίδη, εκείνος ελίχθηκε όμορφα στην περιοχή και με συρτό σουτ νίκησε τον Γκσπούρνινγκ.

69' Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα.

65’ Η Ξάνθη ολοκληρώνει τις αλλαγές της. Ο Μπούγκα περνάει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Στιούαρτ.

65’ Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ριέρα παραχωρεί τη θέση του στον Χολέμπας. Ο Ισπανός αποκόμισε ένα χτύπημα στο αριστερό πόδι από μαρκάρισμα του Βάλλα.

60' Κίτρινη κάρτα στον Βάλλα.

57' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κομεσίδης περνάει στην θέση του Μπέρτος.

55' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης αντί του Ρόμενταλ.

53' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 2-0! Ο Τοροσίδης με τακουνάκι μέσα από την μικρή περιοχή σκόραρε κόντρα στην παλιά του ομάδα, αλλά δεν πανηγύρισε.

51' Δοκάρι για την Ξάνθη! Ο Κατόνγκο σούταρε με δύναμη, ο Πάρντο βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα για να της αλλάξει τροχιά, χτυπώντας στο αριστερό δοκάρι.

50' Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μιραλάς, έστρωσε στον Φουστέρ, ελάχιστα άουτ το σουτ του Ισπανού.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45+1' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη. Από το λάθος του Ρόμενταλ, οι Ακρίτες βγήκαν με αξιώσεις στην επίθεση, με τον Μαρσελίνιο να φτάνει απέναντι από τον Πάρντο, αλλά να μην μπορεί να τον νικήσει.

Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

Κάνει ζέσταμα ο Φετφατζίδης.

37' Άστοχο το σουτ που δοκίμασε ο Μπόατενγκ.

35' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μαρσελίνιο αντικαθιστά τον Στρμπα.

34' Ο Μιραλάς έκανε άνω κάτω την άμυνα της Ξάνθης, πάσαρε στον Ιμπαγάσα, σούταρε ψηλά άουτ ο Αργεντινός.

32' Σουτάρει με δύναμη ο Πόι, επεμβαίνει σταθερά ο Πάρντο.

Πολύ καλή κυκλοφορίας της μπάλας από τους «ερυθρόλευκους», που δεν έχουν επιτρέψει στην Ξάνθη να φανεί απειλητική.

16' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0! Φοβερή πάσα στον κενό χώρο από τον Φουστέρ για τον Ριέρα, ο Ισπανός περνάει τον Γκσπούρνινγκ και πλασάρει από πλάγια θέση σε κενή εστία.

14' Κακή εκτέλεση φάουλ από τον Ιμπαγάσα.

8' Μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή ο Πόι, τάκλιν για σεμινάριο από τον Αβρ. Παπαδόπουλο.

3' Λάθος γύρισμα από τον Γκλέισον στην άμυνα, κλέβει ο Μιραλάς, φτάνει μέχρι την περιοχή, αλλά σουτάρει λίγο άουτ.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα ο Ολυμπιακός.

* Με λευκή εμφάνιση αγωνίζονται οι Πειραιώτες.

SKODA Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Γκλέισον, Βάλλας, Μπέρτος (57' Κομεσίδης), Τζάγκι, Μπόατενγκ, Φλίσκας, Στρμπα (35' Μαρσελίνιο), Κατόνγκο, Στιούαρτ (65' Μπούγκα), Πόι.

Στον πάγκο: Λυμπερόπουλος, Αντεφέμι, Βασιλακάκης, Σταθάκης.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μπράβο, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Ντουντού, Ιμπαγάσα, Φουστέρ, Ριέρα (65' Χολέμπας), Ρόμενταλ (55' Φετφατζίδης), Μιραλάς (85' Πάντελιτς).

Στον πάγκο: Νικοπολίδης, Μοντέστο, Γ. Παπαδόπουλος, Νέμεθ.

Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιάς)
Βοηθοί: Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Καρσιώτης (Κορίνθου)
Γήπεδο: «Πηγάδια»

* «Αφεντικό» στις εκτός έδρας αναμετρήσεις με την Ξάνθη είναι ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν 13 νίκες σε 21 παιχνίδια στην ακριτική πόλη. Έξι νίκες έχουν κατακτήσει οι γηπεδούχοι, ενώ δύο ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

* Θέση στην αποστολή του Ολυμπιακού, για πρώτη φορά την εφετινή σεζόν, κέρδισε ο Κρίστιαν Νέμεθ. Ξανά εκτός ο Κώστας Μήτρογλου, όπως και ο Μοϊσές, αφού είναι ανέτοιμος.

* Τέσσερις σερί νίκες για τους «ερυθρόλευκους» που βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας με 12 πόντους. Μέτριο ξεκίνημα για τους Ακρίτες, οι οποίοι έχουν συγκεντρώσει μόλις πέντε βαθμούς, σε ισάριθμους αγώνες.

* Χωρίς κόσμο τελικά στην Ξάνθη οι «ερυθρόλευκοι» μετά από σχετική απόφαση της γενικής γραμματείας Αθλητισμού, που δεν άλλαξε, παρά την επιμονή του Ολυμπιακού. Στάση που ενόχλησε την πειραϊκή ΠΑΕ, αλλά και τους οπαδούς της ομάδας, που εξέδωσαν καυστική ανακοίνωση κατά του γγΑ, Πάνου Μπιτσαξή.